-
Math Bulletin Board Chart Set, Algebra Skills, Set of 7Vendor: Newpath Learning
- $26.76 USD
-
$29.95 USD - $26.76 USD
- Unit price
- per
Features a collection of separate posters, each covering a separate, curriculum topic. Uniquely designed, while one side can be posted for student reference, the reverse features dry-erase activities perfect for individual student review or as a learning center activities! Graphic images and hands-on activities...- $26.76 USD
-
$29.95 USD - $26.76 USD
- Unit price
- per
-
Pete the Cat® Numbers 0-20 Bulletin Board SetVendor: Teacher Created Resources®
- $12.19 USD
-
$14.99 USD - $12.19 USD
- Unit price
- per
Let Pete the Cat® teach students about the multiple ways in which numbers can be expressed. Display any number from 0-20 in word and numeric form. You can also use tally marks, a number line, and show the numbers that come before and after....- $12.19 USD
-
$14.99 USD - $12.19 USD
- Unit price
- per
-
Busy Bear Count & Sort GameVendor: Barefoot Books
- $13.05 USD
-
$16.99 USD - $13.05 USD
- Unit price
- per
Get ready to play and learn with Bear! For 20 years, Bear has delighted children as Barefoot Books' most beloved character — and now, children can practice early math, storytelling and taking turns with Bear as their guide! Created by an early childhood expert...- $13.05 USD
-
$16.99 USD - $13.05 USD
- Unit price
- per
-
Mathological Liar, Grade 4Vendor: Edupress™
- $13.00 USD
-
$15.99 USD - $13.00 USD
- Unit price
- per
Students will love becoming math detectives! Players earn points for solving math mysteries in this entertaining and educational game. In each round, players read about a crime committed and each player receives a suspect's alibi. Players must determine whether the math in their suspect's...- $13.00 USD
-
$15.99 USD - $13.00 USD
- Unit price
- per
-
Math Bulletin Board Chart Set, Geometry, Set of 6Vendor: Newpath Learning
- $23.19 USD
-
$25.95 USD - $23.19 USD
- Unit price
- per
Features a collection of separate posters, each covering a separate, curriculum topic. Uniquely designed, while one side can be posted for student reference, the reverse features dry-erase activities perfect for individual student review or as a learning center activities! Graphic images and hands-on activities...- $23.19 USD
-
$25.95 USD - $23.19 USD
- Unit price
- per
-
Number Sense Curriculum Mastery® Flip Chart, 10 PagesVendor: Newpath Learning
- $44.63 USD
-
$49.95 USD - $44.63 USD
- Unit price
- per
Each Curriculum Mastery Flip Chart is mounted on a sturdy easel and features 10 Double-sided, laminated 12" x 18" charts. Side 1 features a colorful, graphic overview of the topic Side 2 serves as a "write-on/wipe-off" activity chart featuring questions, labeling exercises, vocabulary review...- $44.63 USD
-
$49.95 USD - $44.63 USD
- Unit price
- per
-
Algebra Basics Bulletin Board SetVendor: Trend
- $12.18 USD
-
$14.99 USD - $12.18 USD
- Unit price
- per
Present key algebra concepts with vibrant examples and clear definitions: Vocabulary, Properties, How to Solve an Equation, Order of Operations, Graphing, and Formulas. Includes Algebra basics header. 7 pieces, up to 25" wide. Includes a Discovery Guide with creative activities that teach and delight!Key...- $12.18 USD
-
$14.99 USD - $12.18 USD
- Unit price
- per
-
Smart Poly® PosterMat Pals™ Space Savers, 13" x 9-1/2", Shapes Tracing, Pack of 10Vendor: Ashley Productions®
- $17.89 USD
-
$19.99 USD - $17.89 USD
- Unit price
- per
It's a poster, it's a placemat, it's both! Smart Poly® material has been designed for the classroom and home. The material is strong, durable, water resistant, and does not need lamination. Heavy duty surface for fun and colorful learnings. Write-on/wipe-off surface for use with...- $17.89 USD
-
$19.99 USD - $17.89 USD
- Unit price
- per
-
Dice Games for Multiplication MasteryVendor: Didax®
- $24.11 USD
-
$26.99 USD - $24.11 USD
- Unit price
- per
Invite students to playfully compete with each other in these dice games of skill and chance. Designed to promote fluency in multiplication facts 2 through 12, the set includes 33 double-sided cards for a total of 66 games. Six different dice games with 11...- $24.11 USD
-
$26.99 USD - $24.11 USD
- Unit price
- per
-
Math Skills Curriculum Mastery® Flip Chart, Grade 6Vendor: Newpath Learning
- $44.63 USD
-
$49.95 USD - $44.63 USD
- Unit price
- per
Each Curriculum Mastery Flip Chart is mounted on a sturdy easel and features: • 10 Double-sided, laminated 12" x 18" charts • Side 1 features a colorful, graphic overview of the topic • Side 2 serves as a "write-on/wipe-off" activity chart featuring questions, labeling...- $44.63 USD
-
$49.95 USD - $44.63 USD
- Unit price
- per
-
SMATH®Vendor: Pressman
- $17.96 USD
-
$21.49 USD - $17.96 USD
- Unit price
- per
SMATH is the game that makes math fun! Players take turns using the tiles in their racks to build their own crossword style equations. For beginners, start off with addition and subtraction. For the math whiz, step it up to multiplication and division! Each...- $17.96 USD
-
$21.49 USD - $17.96 USD
- Unit price
- per
-
Math Bulletin Board Chart Set, Ratios, Decimals & Percents, Set of 7Vendor: Newpath Learning
- $26.76 USD
-
$29.95 USD - $26.76 USD
- Unit price
- per
Features a collection of separate posters, each covering a separate, curriculum topic. Uniquely designed, while one side can be posted for student reference, the reverse features dry-erase activities perfect for individual student review or as a learning center activities! Graphic images and hands-on activities...- $26.76 USD
-
$29.95 USD - $26.76 USD
- Unit price
- per
-
Math Board GamesVendor: Junior Learning®
- $15.36 USD
-
$19.99 USD - $15.36 USD
- Unit price
- per
Learn useful math skills while playing these fun board games with your friends. Topics include: Addition, Subtraction, Double or Half and Place Value. Each board game is designed to help develop the child's adding, subtracting, multiplying, dividing and place value skills by getting the...- $15.36 USD
-
$19.99 USD - $15.36 USD
- Unit price
- per
-
Everyone is Welcome Number Line (-20 to +120) Bulletin Board SetVendor: Teacher Created Resources®
- $12.19 USD
-
$14.99 USD - $12.19 USD
- Unit price
- per
Use this versatile display to teach about even/odd numbers, positive/negative numbers, and math operations. Set includes 23 pieces: 19 number line pieces, 4 accents, and a teacher’s guide. Largest piece is 23" x 5".Key Features : i : 23 total piecesii : 19 number...- $12.19 USD
-
$14.99 USD - $12.19 USD
- Unit price
- per
-
Ten Frame TowersVendor: Junior Learning®
- $23.04 USD
-
$29.99 USD - $23.04 USD
- Unit price
- per
Roll the dice and stack as many Ten Frame number tile combinations as you can. The highest stacked tower wins! Build number bonds to 10 with the innovative stacking frames and develop arithmetic through multi-sensory learning. Helps students to quickly visualize numerals. Ages 5+,...- $23.04 USD
-
$29.99 USD - $23.04 USD
- Unit price
- per
-
Smart Snacks® NumberPOPS™Vendor: Learning Resources
- $26.15 USD
-
$27.99 USD - $26.15 USD
- Unit price
- per
Build number and fine-motor skills with these irresistible ice cream pops! Pop the numbered shell over the ice cream pop with the matching number of dots. Perfect for practicing 1-to-1 correspondence with numbers 1—10. Great for color matching too! Includes 20 pieces total—10 pops...- $26.15 USD
-
$27.99 USD - $26.15 USD
- Unit price
- per
-
Multiplication Tables Bulletin BoardVendor: Scholastic Teacher Resources
- $11.44 USD
-
$14.99 USD - $11.44 USD
- Unit price
- per
Help students master multiplication with these big, bright 0-12 times tables. Customize multiplication testing with a blank write-on/wipe-off times table and an answer cover-up. Includes: 0-12 times tables (8" x 18"), blank times table, answer cover-up, and activity guide.Key Features : i : Features...- $11.44 USD
-
$14.99 USD - $11.44 USD
- Unit price
- per
-
Dice of FuryVendor: Educational Insights
- $23.05 USD
-
$22.99 USD - $23.05 USD
- Unit price
- per
It's frantic dice-rolling fun that adds up fast! Flip a challenge card and start rolling (and re-rolling!) together as everyone races to fill their dice tray and complete the challenge. Finished first? Grab the Furious Jumbo Die to win the match and kick off...- $23.05 USD
-
$22.99 USD - $23.05 USD
- Unit price
- per
-
Math Swatters! Addition & Subtraction GameVendor: Learning Resources
- $16.49 USD
-
$17.99 USD - $16.49 USD
- Unit price
- per
Spin the spinner or roll the dice, then be the first to swat the cards that equal that sum in this game of fact fluency for 1-4 players. Includes 90 double-sided cards, 4 swatters, spinner, and dice.Key Features : i : Playing games improves...- $16.49 USD
-
$17.99 USD - $16.49 USD
- Unit price
- per
-
Fence It InVendor: Learning Advantage®
- $15.10 USD
-
$17.99 USD - $15.10 USD
- Unit price
- per
Surprise! Measures of area and perimeter do not need to be confusing! This miniature lab teaches area and perimeter concepts through hands-on activities, problem-solving, and a card game that can be played at three levels. With the task cards, learners use square tiles and...- $15.10 USD
-
$17.99 USD - $15.10 USD
- Unit price
- per