-
All-In-One Schoolhouse Calendar Bulletin Board SetVendor: Scholastic
- $11.43 USD
-
$14.99 USD - $11.43 USD
- Unit price
- per
The All-In-One Schoolhouse Calendar Bulletin Board Set includes 126 pieces: 23" tall schoolhouse calendar, 12 month cards, 7 day cards, 1-31 day cards (2 sets), special days, birthdays, weather, blank cards, 1 "Today Is" card, and a 4-page teaching guide.Key Features : i :...- $11.43 USD
-
$14.99 USD - $11.43 USD
- Unit price
- per
-
Bob Books Advancing Beginners Book, Set 2, Pack of 12Vendor: Scholastic
- $15.55 USD
-
$17.99 USD - $15.55 USD
- Unit price
- per
Bob Books Set 2 continues to build reading skills. Use of three-letter words and consistent vowel sounds in slightly longer stories build confidence. Children love the hilarious (and sometimes mischievous) stories and pictures. These twelve books, filled with fun, drama, and surprise keep interest...- $15.55 USD
-
$17.99 USD - $15.55 USD
- Unit price
- per
-
Bob Books Beginning Readers Book, Set 1, Set of 12Vendor: Scholastic
- $15.55 USD
-
$17.99 USD - $15.55 USD
- Unit price
- per
Bob Books Set 1: Beginning Readers teach a child letter sounds with Bob Books Set 1! With four letters in the first story children can read a whole book. Consistent new sounds are added gradually until young readers have read books with all letters...- $15.55 USD
-
$17.99 USD - $15.55 USD
- Unit price
- per
-
Bob Books Word Families Book, Set 3, Set of 10Vendor: Scholastic
- $15.55 USD
-
$17.99 USD - $15.55 USD
- Unit price
- per
In Bob Books Set 3, children progress gently into the next steps of reading. Consonant blends, endings, and a few sight words advance reading skills and create more complex stories. Use of word families make longer stories more manageable. Children love the eight books...- $15.55 USD
-
$17.99 USD - $15.55 USD
- Unit price
- per
-
Dog Man Cityscape Trimmer, 36 FeetVendor: Scholastic
- $3.66 USD
-
$4.49 USD - $3.66 USD
- Unit price
- per
Frame your displays with these colorful trimmers to coordinate with Dav Pilkey's Dog Man bulletin board sets. Plastic-coated and fade-resistant. Strips measure 2.25" x 36". Each pack includes 12 strips for a total of 36 feet.Key Features : i : Great way to decorate...- $3.66 USD
-
$4.49 USD - $3.66 USD
- Unit price
- per
-
First Learning Puzzles: AlphabetVendor: Scholastic
- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
Have fun learning the alphabet! This colorful set includes an activity guide and 26 self-checking, 3-piece puzzles designed to be used in two ways-as 2-piece puzzles and as 3-piece puzzles as children progress. Two sets in one! The puzzles and activities are designed to...- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
-
First Learning Puzzles: First WordsVendor: Scholastic
- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
Have fun learning new words! This colorful set includes an activity guide and 25 self-checking, 3-piece puzzles designed to be used in two ways-as 3-piece puzzles for early learners needing help identifying words, then as 2-piece puzzles as children becomes more proficient. Two sets...- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
-
First Learning Puzzles: NumbersVendor: Scholastic
- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
Have fun learning numbers! This colorful set includes an activity guide and 25 self-checking, 3-piece puzzles designed to be used in two ways-as 2-piece puzzles and as 3-piece puzzles as children progress. Two sets in one! The puzzles and activities are designed to help...- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
-
First Learning Puzzles: OppositesVendor: Scholastic
- $11.43 USD
-
$14.99 USD - $11.43 USD
- Unit price
- per
Have fun identifying opposites! This colorful set includes an activity guide and 25 self-checking, 2-piece puzzles. The puzzles and activities are designed to help children build vocabulary, compare two different things, and develop descriptive skills. Includes (25) 2-piece puzzles (measures 9" x 3") and...- $11.43 USD
-
$14.99 USD - $11.43 USD
- Unit price
- per
-
First Learning Puzzles: RhymingVendor: Scholastic
- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
Have fun rhyming! This colorful set includes an activity guide and 25 self-checking, 3-piece puzzles designed to be used in two ways-as 2-piece puzzles and as 3-piece puzzles as children progress. Two sets in one! The puzzles and activities are designed to help children...- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
-
First Little Readers Classroom Set: Levels E & FVendor: Scholastic
- $70.91 USD
-
$92.99 USD - $70.91 USD
- Unit price
- per
Motivate growing readers with these super-engaging, 16-page storybooks correlated with guided reading levels E & F! Inside this sturdy storage box, you'll find 80 books (5 copies of 16 titles) plus a big teaching guide packed with lessons, tips, and reproducibles. Each book features...- $70.91 USD
-
$92.99 USD - $70.91 USD
- Unit price
- per
-
First Little Readers Parent Pack: Guided Reading Levels E & FVendor: Scholastic
- $18.30 USD
-
$23.99 USD - $18.30 USD
- Unit price
- per
Motivate your growing reader with these super-engaging, 16-page storybooks correlated with Guided Reading Levels E & F. Each book features simple text, decodable words, strong picture cues, and one to five lines of text per page to promote reading fluency and success. Children will...- $18.30 USD
-
$23.99 USD - $18.30 USD
- Unit price
- per
-
Guided Science Readers Super Animals Book Set, Grade K-1Vendor: Scholastic
- $101.43 USD
-
$132.99 USD - $101.43 USD
- Unit price
- per
Teach reading and science simultaneously with this super set of exciting books that correlate with guided reading levels A—D. Inside the sturdy red tub, you'll find six copies of 24 photo-filled titles (6 level A titles, 6 level B titles, 6 level C titles,...- $101.43 USD
-
$132.99 USD - $101.43 USD
- Unit price
- per
-
Learning Mats: Alphabet, Grades PreK-1Vendor: Scholastic
- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
Here's a new fun way to lead children on the road to literacy! Colorful mats and letter tiles make learning and practicing the alphabet fun. Start building a foundation for academic success with the Learning Mats: Alphabet kit. The kit helps children practice these...- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
-
Learning Mats: Match, Trace & Write the Alphabet for Grades PreK-1Vendor: Scholastic
- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
Here's a new fun way to lead children on the road to literacy! Colorful mats, letter tiles, and picture cards make learning and practicing the alphabet fun. Start building a foundation for academic success with the Learning Mats: Match, Trace & Write the Alphabet...- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
-
Learning Mats: Numbers & Counting, Grades PreK-1Vendor: Scholastic
- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
Here's a new fun way to teach essential reading and math skills. The learning kits in this collection offer students fun ways to practice essential skills. Colorful mats, picture cards, manipulatives tiles, and markers make learning an adventure as students develop mastery in the...- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
-
Learning Mats: Patterns, Grades PreK-1Vendor: Scholastic
- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
Here's a new fun way to teach essential reading and math skills. The learning kits in this collection offer students fun ways to practice essential skills. Colorful mats, picture cards, manipulatives tiles, and markers make learning an adventure as students develop mastery in the...- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
-
Learning Mats: Short Vowels, Grades K-2Vendor: Scholastic
- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
Here's a new fun way to lead children on the road to literacy! Colorful mats and word tiles make learning and practicing phonics fun. Start building a foundation for academic success with the Learning Mats: Short Vowels kit. The kit helps children practice these...- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
-
Learning Mats: Sight Words, Grades K-2Vendor: Scholastic
- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
Here's a new fun way to lead children on the road to literacy! Colorful mats and word tiles make learning and practicing sight words fun. Start building a foundation for academic success with the Learning Mats: Sight Words kit. The kit helps children practice...- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
-
Learning Puzzles: Rhyming, Grades PK-1Vendor: Scholastic
- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per
Pair learning with fun! Boost students' command of essential skills with the age-perfect puzzles in this collection. Each set includes an activity guide and 20 self-checking, five-piece puzzles that help teach and reinforce essential early reading and math skills. Each puzzle is unique and...- $12.20 USD
-
$15.99 USD - $12.20 USD
- Unit price
- per